top of page

Ознаки подільності на 2, 5 і 10


Мета: ознайомити учнів з історією виникнен­ня теорії подільності чисел, розглянути ознаки подільності на 2, 5, 10, навчити застосовувати їх до розв'язування задач; розвивати увагу, ло­гічне мислення, навички аналізувати умову, шу­кати шляхи розв'язування задачі; виховувати пізнавальний інтерес.

Обладнання. Таблички з номерами груп, карт­ки для групової роботи, «мікрофон».

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент.

Об'єднати учнів у три групи і розмістити за «круглими» столами. Поставити таблички з но­мерами груп.

II. Перевірка домашнього завдання.

Учні, яких назве вчитель, зачитують відповіді до виконаних домашніх завдань, решта перевіряє свої відповіді. Консультанти доповідають, чи є домашні роботи в зошитах.

III. Сприймання і засвоєння навчального ма­теріалу.

Учитель. Основи теорії подільності цілих чисел розробили давньогрецькі математики. Сьогодні на уроці ми станемо чарівниками. По­глянувши на число, зможемо сказати, чи ді­литься воно на 2, 5, 10.

Кожна з трьох груп отримує картку із завдан­ням, виконує його та відповідає на поставлені запитання, робить висновок, якщо зможе — формулює означення, яким воно могло б бути, й ознаки подільності.

Доцільним буде розподілити ролі між учнями групи, відповіді давати в «мікрофон».

Спікер (керівник групи):

  • зачитує завдання групі;

  • організовує виконання завдання;

  • підбиває підсумки роботи;

  • визначає доповідача.

  • Секретар:

• коротко й розбірливо записує результати роботи групи;

  • під час доповіді робить записи на дошці.

Посередник:

стежить за часом;

  • заохочує групу до роботи.

Доповідач:

  • чітко висловлює спільну думку групи;

  • доповідає про результати групи.

Завдання для груп

Група 1

Запишіть числа 170, 57, 60, 45, 74, 8760, 312, 108, 90, 703, 120, 35 у два рядки: в перший — числа, що діляться на 10, у другий — ті, що не діляться на 10. У числах першого рядка під­кресліть останню цифру. Яку спільну властивість мають підкреслені цифри?

Група 2

Запишіть числа 170, 57, 60, 45, 74, 8760, 312, 108, 90, 703, 120, 35 у два рядки: в перший — числа, що діляться на 5, у другий — ті, що не ді­ляться на 5. У числах першого рядка підкресліть останню цифру. Яку спільну властивість мають підкреслені цифри?

Група З

Запишіть числа 170, 57, 60, 45, 74, 8760, 312, 108, 90, 703, 120, 35 у два рядки: в перший — числа, що діляться на 2, у другий — ті, що не ді­ляться на 2. У числах першого рядка підкресліть останню цифру. Яку спільну властивість мають підкреслені цифри?

Після завершення роботи в групах доповідачі звітують про виконання завдання. Учні за допо­могою вчителя формулюють ознаки подільності на 2, 5, 10.

IV. Закріплення вивченого матеріалу.

Усне і письмове розв'язування завдань з під­ручника.

№ 48 (усно; учні добирають числа, обґрунто­вуючи свій вибір).

№ 51 (усно).

№ 52 (письмово з коментуванням).

№ 56 (письмово).

№ 58 (самостійно).

№ 61 (письмово).

№ 72 (творче завдання).

Коментар до розв'язування

Щоб число ділилося на 10, остання цифра має бути 0. Якщо чотирицифрове число най­менше, то перша цифра 1, а друга — 0. Сума цифр даного числа дорівнює 10, тоді третя циф­ра — 9. Шукане число — 1090.

№ 74 (письмово).

Коментар до розв'язування

На 2 діляться числа, які закінчуються на 0, 2, 4, 6, 8. На 5 діляться числа, які закінчуються на 0, 5. Для того щоб число ділилося на 2 і не ді­лилося на 5, воно має закінчуватися на 2, або 4, або 6, або 8. Шукані числа: 182, 184, 186, 188, 192, 194, 196, 198, 202, 204.

№ 76 (письмово; п'ятеро учнів, які першими піднімуть руки, отримають оцінки).

V. Підсумки уроку.

Учитель. Сьогодні ми вивчили ознаки по­дільності чисел на 2, 5 і 10.

  1. Сформулюйте ці ознаки.

  2. Наведіть приклади чисел, які діляться на 2, 5, 10.

Оцінювання учнів з коментуванням спікерів у кожній групі.

VI. Домашнє завдання.

§ 2 № 55,№57,№59, № 62,№73.


bottom of page