top of page

Ознаки подільності на 3 і 9


Мета: ознайомити учнів з ознаками поділь­ності на 3, на 9; розвивати вміння застосовувати ознаки подільності до розв'язування вправ; вчи­ти аналізувати умову, шукати шляхи розв'язу­вання задач і вправ; розвивати увагу, бажання пізнавати нове.

Обладнання. Картки для роботи в групах, та­блички з номерами, кружечки червоного, зе­леного, жовтого кольорів.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент.

Об'єднати учнів у чотири групи і розмістити за «круглими» столами. Поставити таблички з номерами груп.

II. Перевірка домашнього завдання.

Консультанти доповідають, чи є в зошитах виконане завдання. Учні-сусіди обмінюються зошитами. Вчитель диктує правильні відповіді. Діти звіряють відповіді у зошитах, олівцем став­лять позначки «+» або «—», підписують пріз­вище — -хто перевірив.

III. Актуалізація опорних знань.

Гра «Світлофор»

Учитель ставить запитання, діти відповідають за допомогою знаків світлофора: зелений — твер­дження правильне, жовтий — його можна допов­нити, червоний — твердження неправильне.

  1. Дільники числа 24: 1, 2, 3, 4, 6, 8, 12, 24.

  2. Найменше парне число — 0.

  3. Чи існує найбільше непарне число?

  4. Числа 20, 670, 107 діляться на 10, оскільки в запису чисел є цифра 0.

  5. Числа 24, 588, 234, 76, 4, 7532 діляться на 2, оскільки закінчуються парною цифрою.

  6. Найбільше парне трицифрове число — 198.

  7. Якщо помножити числа 456 738 і 5, то остання цифра добутку буде 5.

  8. Числа 45, 875, 365, 9035 діляться на 5, бо закінчуються непарною цифрою.

  9. Число 460 ділиться і на 10, і на 5, і на 2.

10. Дільники числа 25: 1, 5, 10.

Підсумки гри, виставлення балів.

IV. Сприймання і засвоєння нового матеріалу.

Сьогодні ми дізнаємося, як визначати, чи ді­литься число на 3 або 9. Кожна група отримує картку із завданням, відповідає на запитання.

Завдання для груп

Група 1

Знайдіть суму цифр кожного з чисел: 111, 539, 288, 378, 126, 555, 713. Перевірте, які зданих чисел діляться на 3 без остачі. Перевірте, чи ді­литься сума цифр на 3. Зробіть висновок.

Група 2

Знайдіть суму цифр кожного з чисел: 2502, 2520, 56, 4005, 145, 207, 99. Перевірте, які з даних чисел діляться на 9 без остачі. Перевірте, чи ді­литься сума цифр на 9. Зробіть висновок.

Група З

Знайдіть суму цифр кожного з чисел: 210, 701, 105, 8991, 406, 714, 86. Перевірте, які зданих чисел діляться на 3 без остачі. Перевірте, чи ді­литься сума цифр на 3. Зробіть висновок.

Група 4

Знайдіть суму цифр кожного з чисел: 1611, 59, 288, 378, 126, 505, 713. Перевірте, які з даних чисел діляться на 9 без остачі. Перевірте, чи ді­литься сума цифр на 9. Зробіть висновок.

Після роботи в групах доповідачі звітують про виконання завдання, секретар записує кілька прикладів на дошці. Учні за допомогою вчителя формулюють ознаки подільності на 3 і 9.

Учитель. Ознаки подільності відомі з давніх часів. Наприклад, ознаку подільності на 2 знали ще стародавні єгиптяни — за 2 тис. років до н. є. Ознака подільності на 9 була відома грекам у III ст. до н. є. У літературі ознаки подільності на 2, 3, 5 та 9 уперше подав італійський матема­тик Леонардо Пізанський (ХІІІ ст. н. є.).

V. Закріплення вивченого матеріалу.

№ 85 (усно; учні пояснюють, чому обрали те чи те число).

№ 88, 90 (усно).

Додаткові усні вправи

  1. Чи можна 543 яблука розкласти порівну в 3 кошики? Відповідь обґрунтуйте.

  2. Чи можна 837 яблук розкласти порівну в 9 кошиків? Відповідь обґрунтуйте.

  3. Дмитрик розповів, що він розклав 245 ма­рок порівну в 3 альбоми, однак йому зауважили, що це неможливо зробити. У який спосіб можна швидко знайти помилку в розповіді Дмитрика?

№ 92, №94, №96 (письмово).

№ 99, №100, №107(письмово).

VI. Підсумки уроку.

Учитель. Сьогодні ми вивчили ознаки по­дільності на 3 і 9.

  1. Сформулюйте їх.

  2. Назвіть число, яке ділиться на 3; на 9.

VII. Домашнє завдання.

§ 3, №93, №95, №102. Виготовити кольорові картки — жовті, зелені, білі, червоні, сині.


bottom of page