top of page

СІРНИКИ - НЕ ІГРАШКИ?!

Математика завжди була складною наукою для опанування її школярами. Звідси й завдання, яке стояло і стоїть перед учителем, - розкрити багатоманітний її світ, показати можливості застосування математики серед повсякденних речей.

Задачі із сірниками завжди були популярними серед вчителів математики. Розв’язування таких задач допомагає розвивати кмітливість і уяву школярів, що є дуже важливим при вивченні математики.

Мета: популяризувати математичні знання;

формувати уявлення про багатоманітний світ математики;

розвивати уяву, кмітливість, логічне мислення, творчі здібності учнів;

виховувати вміння працювати в парі, уважність.

Обладнання: коробки сірників (із розрахунку одна коробка на кожну парту), бонуси-фішки різного кольору: зелені – за колективні відповіді, сині – за індивідуальні відповіді.

ХІД УРОКУ:

І. Організаційний момент.

Учитель перевіряє готовність учнів до уроку, налаштовує їх на навчальну діяльність.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Згадуємо римську нумерацію у відповідності її до арабської, яку використовують на уроках математики.

І – 1;

V – 5;

Х – 10;

L – 50;

C – 100;

D – 500;

M – 1000.

Якщо пишемо числа більші або менші від вказаних, то користуємося принципом додавання або віднімання: ІV відповідає арабському числу 4 (на один менше від п’яти) , VІ – арабське 6 (на один більше від п’яти), ІХ – 9, ХІІ – 12, ХL – 40, LХХХ – 80 тощо.

Усні завдання на закріплення (учні відповідають індивідуально, за правильну відповідь отримують бонус від учителя):

- Зобразити за допомогою двох сірників як можна більше римських чисел (на виконання завдання 30 секунд, бонус - за кожне правильно складене число).

Відповідь: І, ІІ, V, Х, L.

- Зобразити за допомогою трьох сірників як можна більше римських чисел (на виконання завдання 30 секунд, бонус - за кожне правильно складене число).

Відповідь: ІІІ, ІV, VІ, ІХ, ХІ, LІ, С.

ІІІ. Формування мети і завдань уроку.

На початку уроку вчитель задає учням загадку:

Лежать у порядку дерев’яні малятка,

Білі, здорові, всі чорноголові.

Учитель: Правильно, це – сірники. Сьогодні для проведення уроку будемо користуватися сірниками.

Для розминки пропонуємо таку задачку:

Три сірники лежать на столі. Як прибрати середній сірник із середини, не торкаючись його?

Відповідь: Один з крайніх сірників кладуть поряд з іншим крайнім (так середній опиняється з краю).

Учень, який запропонував правильну відповідь, отримує бонус-фішку від учителя.

Учитель: Отже, ми сьогодні розв’язуємо задачі із сірниками. Але не забуваємо правило, що необережне поводження із сірниками може стати причиною пожежі.

ІV. Розв’язування задач.

Робота на уроці відбувається у парах. Пара, яка першою розв’язала задачу, отримує два бонуси, а пари, які виконали завдання вірно і вклалися у визначений час – один бонус.

На розв’язання кожного завдання учитель відводить не більше однієї хвилини.

1. Як зробити з двох сірників десять, не ламаючи їх?

Відповідь: Скласти з них римське число Х.

2. Чи можна з трьох сірників зробити шість, не ламаючи їх?

Відповідь: Так, необхідно з них скласти римське число VІ.

3. У даній неправильній рівності необхідно перекласти один сірник, щоб рівність стала правильною: VІ + ІV = ХІІ.

Відповідь: VІІ + V = ХІІ.

4. Чи можна з чотирьох сірників зробити сім, не ламаючи їх?

Відповідь: Так, необхідно з них скласти римське число VІІ.

5. Як з 8 сірників зробити три?

Відповідь: Скласти з них слово «три».

6. Візьміть 12 сірників і викладіть з них таку «рівність»: VІ – ІV = ІХ. Рівність, як бачимо, неправильна, бо 6 - 4 не дорівнює 9. Перекладіть один сірник так, щоб утворилась правильна рівність.

Відповідь: Можливі два варіанти: V + ІV = ІХ або VІ + ІV = Х.

7. Як з 13 цілих сірників, кожний з яких має довжину 5 см, покладених один біля одного, скласти метр?

Відповідь: Скласти слово «метр».

8. У даній неправильній рівності необхідно перекласти один сірник, щоб рівність стала правильною: Х - ІХ = VІ.

Відповідь: ХІ – ІХ = ІІ.

9. Додати до чотирьох сірників п’ять так, щоб утворилося сто. Спробуйте знайти два розв’язки.

Відповідь: Скласти із сірників слово «сто», а також можна скласти число 100.

10. У даній неправильній рівності необхідно перекласти один сірник, щоб рівність стала правильною: VІІІ + ІV = ХVІІ.

Відповідь: VІІІ + ІХ = ХVІІ.

11. З 9 сірників скласти 6 квадратів (можна накладати один сірник впоперек іншого).

12. З 12 сірників викладено 4 однакових квадратів, як на малюнку, при цьому утворився ще один додатковий квадрат (великий). Необхідно прибрати 2 сірники (решту не займати), щоб утворилося два нерівних квадрати.

13. З 10 сірників викласти 3 квадрати.

14. У даній неправильній рівності необхідно перекласти один сірник, щоб рівність стала правильною: Х + Х = І.

Відповідь: ХІ – Х = І.

V. Підсумки уроку.

Учні підраховують кількість отриманих за урок фішок, називають цю кількість учителю, який таким чином визначає найкмітливішу пару та найкмітливішого учня на уроці.

VІ. Домашнє завдання.

№ 1. Напиши найменше десятицифрове натуральне число, всі цифри якого різні.

№ 2. Розшифруй записи дій (замість однакових букв постав однакові цифри, замість різних букв різні цифри): РАК + РАК + РАК = КРАБ.


bottom of page